Moje vize pro Evropu

Obyvatele evropských států už staletí spojuje sen o lepší Evropě. O Evropě, která svým obyvatelům poskytne život v míru a bezpečí, kde se nikdo nebojí hladu, jestli bude mít střechu nad hlavou nebo jestli bude mít ještě práci. Myšlenka společenství, ve kterém spolu národy pracují na tom, aby se všichni mohli rozvíjet a žít plnohodnotné životy, bez strachu o svou rodinu, se u nás objevila už v 15. století. Evropské společenství nemá být další výmysl komplikující život.

Evropská unie tu má být především pro svoje občany. O takové Evropě snily už mnohem chytřejší hlavy než já:

To není špatná společnost, že?

Jejich sen se dnes naplnil… zčásti. První kroky k založení toho, co dnes nazýváme Evropská unie, se uskutečnily už v roce 1950. Prvním cílem organizací, které předcházely samotné EU, bylo jednoduše zajistit, aby se do sebe Německo a Francie znovu nepustily a aby se podpořila výroba uhlí a oceli. Ostatně to je důvod, proč byl nejstarší prapředek EU pojmenován Evropské společenství uhlí a oceli. Během následujících desítek let k ekonomickému spojenectví přibyly i další způsoby spolupráce mezi státy. Společná zahraniční a obchodní politika, částečně i společný přístup k sociálním věcem. Proč tedy dnes nežijeme v pohádkové krajině, kde všichni máme důstojné platy, kvalitní potraviny, volný čas na rodinu a koníčky a mír? 

Po cestě se staly chyby

Politika strachu a planých slibů

Znáš pohádku o chlapci, který volal “pozor vlk?” Určitě ti taky připomíná politiky, kteří kudy chodí, tudy slibují vzdušné zámky a na druhou stranu tě pořád něčím straší. Tvrdí, že oni jsou ti jediní, co tě ochrání. Já jim nevěřím ani slovo, co ty? 

Škrty

Vzpomínáš na krizi, která začala v roce 2008? Bankéři na Wall Street hazardovali, lhali, podváděli, a kvůli tomu jsme se všichni dostali do nejtěžší ekonomické krize za posledních skoro sto let. Když jsme ztráceli práci a přicházeli o jistoty, tak se nám politici odvděčili tím, že zavedli poplatky u lékaře, snížili nemocenskou a rodičovské příspěvky. Chyby bankéřů odskákali nemocní, slabí nebo matky samoživitelky. Jak by to taky mohlo být jinak, když o nich rozhodovali lidé, kteří si jejich situaci nedovedou představit.

 

Nedostatek demokracie

Tady si nebudeme nic nalhávat. Evropa byla demokratická jenom ve snech Komenského a Einsteina. Sice ji můžeme ovlivnit, ale některé instituce rády naši vůli překroutí. V EU musíme my rozhodovat o penězích, ne naopak.

Skáčeme, jak pískají ostatní

Může být Evropa nezávislá a silná? Může, ale musíme si stát za svým. Respektovat samostatnost ostatních států, trvat na vysoké úrovni našeho života namísto podlézaní cizím firmám.

Je čas jít vpřed!

Je na nás, abychom Evropskou unii změnili. A daří se nám to! Bojovali jsme proti nebezpečné obchodní smlouvě TTIP, přiměli jsme Evropskou komisi zabývat se dostupností vody, omezením pokusů na zvířatech a studiemi, které si platí korporace ve svůj prospěch. Každý den tisíce z nás dělají všechno, co je v našich silách, abychom snížili dopady našeho chování na životní prostředí. Jsme aktivní, zajímáme se o dění kolem nás a budoucnost světa nám není lhostejná. 24. a 25. 5. 2019 máme příležitost udělat ještě víc. Volby do Evropského parlamentu sice rádi přehlížíme, ale dávají nám jedinečnou šanci postavit se za naše zájmy bok po boku s ostatními národy. Spolu můžeme vytvořit Evropu, která se rozhoduje sama za sebe, která se stará o svoje slabší a která se nebojí postavit čelem klimatické krizi. Chci Evropu, kde rozhodujeme my. Chci Evropu, která patří nám. Lidem.

Tohle jsou tři hlavní myšlenky mojí vize pro Evropu a Českou republiku:

Ekonomika? Funkční pro všechny
Životní prostředí? Vydrží
EU? Demokratická a transparentní
previous arrow
next arrow
Slider

Připoj se k #NenechmeToTak a staň se součástí politiky další generace!