andrej bóna

Ekonomika sloužící všem

Práce, ve které budeš víc než číslo

Rozhoduj i v práci, nejen doma

Že demokracie do společnosti patří, už dnes naštěstí nikdo nevyvrací. Když ale přijdeš do práce, tak na názoru většiny zaměstnanců příliš nezáleží. Když se do vedení na pracovišti zapojí i zaměstnanci, tak se zvyšuje motivace, kreativita i efektivita řízení podniku. Výhra pro obě strany!

Práce v jistotě, ne obavách

Zkrácené úvazky a dohody můžou být super pro studenty, důchodce nebo maminky s malými dětmi. Zaměstnanci ale musí mít volbu mezi běžnou smlouvou a těmito alternativami. V moderní České republice se lidé nesmí bát o svou práci.

Přednost podnikům pro lidi, ne pro zisk

Podniky, které fungují opravdu pro pomoc lidem ve své komunitě, si zaslouží podpořit. Družstva, místní a sociální podniky, které mají i jiné hodnoty než jenom zisk, musí mít výhodu oproti větším konkurentům.

Mzda k žití, ne živoření

Práce se musí vyplatit, nemůže být jen novodobou obměnou otročení. V Evropě se zasadím o minimální mzdu, která vystačí na jasně stanovený set věcí nutných k životu.

“Studuju na vysoké škole a abych si zaplatila nájem, cestovné, učebnice a jídlo, tak musím pracovat na půl úvazek a k tomu mít další brigádu. Co bych si přála? Práci s důstojnou mzdou, která mi pokryje všechny životní náklady, a tak mi dovolí se v klidu soustředit na školu. Proto jsem se přidala ke kampani #NenechmeToTak.”

Spravedlnost. Pro velké i malé

Dotace potřebným, ne boháčům

Dotace od EU se můžou hodit všem – malým živnostníkům, středním podnikům i velkým zemědělským družstvům. Rozhodně ale nesmí sloužit ke zvyšování zisku miliardářů. Nestojíme o projekty, které mají jenom vyčerpat zbývající peníze nebo zafinancovat kdejaká hnízda. Dotace musí zlepšit životní úroveň obyvatel.

Čas věnovat se rodině, ne papírům

Kdo z nás má čas věnovat se papírování? EU poskytuje řadu možností pomoci malým podnikům a živnostníkům, ale množství byrokracie je odstrašující. Systém právní pomoci pro drobné podnikatele, družstva a obce umožní žádat o dotace těm, kteří si je opravdu zaslouží.

Peníze patří do investic, ne daňových rájů

Nikdo z nás se nevyhne placení daní, tak proč by se jim měly vyhýbat banky a korporace?  Zdaníme transakce odvádějící kapitál pryč z národních států. A co s výnosem? Co třeba novou školu? Nebo nemocnici?

Voda je zdroj života, ne zisku

Voda, elektřina, doprava… to vše potřebujeme každý den. Nemůžeme se bez nich obejít, přesto jsou ponechány malým skupinám lidí jako nástroj k výdělku. Nenechme to tak!

KAM MIZÍ DANĚ?

0 mld €
každý rok uteče do daňových rájů
0 let
by za tuto částku mohla ČR fungovat

“V Brně mám už 12 let malou hospodu. Platím daně, sociální a zdravotní, všechny zákony dodržuju, ale povinností mi stejně furt jenom přibývá. Na rozdíl od jiných si nemůžu dovolit právní nebo účetní oddělení, které toto bude řešit za mě. Potřebuju míň papírování. Proto jsem se přidal ke kampani #NenechmeToTak.”

Připoj se k #NenechmeToTak a staň se součástí politiky další generace!