Uncategorized

10 hlášek nevoličů

A proč ty nejdeš k volbám?

1. “Jeden hlas stejně nic nezmění.”Pokud si tohle opravdu myslíš, veř mi, že hlas změní hodně, zvlášť v Eurovolbách, kde účast je žel bohu okolo 20% (v roce 2014 to bylo 18,2 %). Když si vezmeš čísla: Čechů s volebním právem je přibližně 8 miliónů, pokud půjde volit 20%, je to 1,6 mil. hlasů. A co těch zbývajících 6,4 mil? Myslíš, že tito lidi by nic nezměnili? Představ si, kdyby tato skupina šla volit…kdyby si tato skupina řekla: „Nenechme to tak! My chceme změnu!“

2. “Na tyhle kraviny nemám čas.”

A kdy budeš mít? Až ti bude čtyřicet? Až budeš mít děti? Až budou děti velké? Až budeš v důchodu?

3. “Stejně v ten den budu v práci, tak co…”

Zaměstnavatel je podle zákona povinen tě uvolnit z práce, pokud jsi nemocný, potřebuješ jít k doktorovi/zubaři nebo pokud jsou volby. Ano, je to tak. Je to přece tvoje právo, jít volit.  

4. “Tam se stejně nemám jak dostat, zlomil jsem si obě nohy a klíční kost…”

I tak je ale možné volit. Jediné, co potřebuješ, je zavolat na obecní úřad nebo úřad městské části a poprosit, aby ti v den voleb někdo donesl přenosnou volební urnu. Jo, a taky si vyřídit úrazový pojištění. To sice s volbama vůbec nesouvisí, ale když se dovedeš takhle zřídit, může se ti hodit.

5. „Nemůžu, žiju jinde, než mám trvalý bydliště.“

Ale můžeš! Stačí si vyřídit voličský průkaz a zajít na nejbližší okrsek a hodit to tam.

6. “Já politice stejně nerozumím.”

Ptej se. Zajímej se. Hledej data. Čti. Můžeš si zkusit tento test. Ten ti může poradit, jak se u voleb rozhodnout.

7. “Já stejně nevím, koho volit.”

Není nic lepšího, než si vyplnit volební kalkulačku. Podle názorů tvých a politiků ti volební kalkulačka zhodnotí odpovědi a ukáže, ke kterým stranám/politikům máš nejblíž. Dále doporučuju číst, hledat a zase číst. Najdi si program strany, která se ti aspoň trochu zamlouvá. Ztotožňuješ se s tím, co chtějí změnit?

 

8. “Tam jsou furt ti samí.”


Není to pravda, v posledních letech se politická křesla často obměňují a dopředu se dostávají mladí kandidáti, já jsem toho příkladem 😉

9. „Ty jo, mám tolik starostí a ještě řešit volby, to tak!“

A jaké to jsou starosti? Drahé bydlení? Drahé a nekvalitní potraviny? Exekuce na krku? Špatná doprava do školy/práce? Malá výplata? Dlouhé směny?

Věř nebo ne, tohle jsou nejčastější strasti a problémy dnešní české společnosti. A světe div se, všechny tyto problémy se dají politicky řešit.

Dobře, jestli máš tenhle druh starostí, tak to tě asi omlouvá

10. “Mě to stejně nezajímá.”

Komu není rady, tomu není pomoci 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *