Uncategorized

PROTIOTEPLOVACÍ ZÁŠKOLÁCKÉ HNUTÍ

Chtěl bych na tohle téma něco říct a odpovědět na otázky, které se vyrojily u středoškolské stávky za klima. Jakože, proč ti fakani nejdou stávkovat jinej den, než je škola? Proč nejdou třeba v sobotu? Vždyť by se měli učit nebo pokud se nudí, tak maj pracovat, to se nudit nebudou apod. Milí zlatí – jak říkávala moje učitelka na gymplu – význam slova stávka znamená: 1) částečné či úplné přerušení práce zaměstnanců/studentů, nemusí být však přerušeny všechny činnosti 2) zaměstnanci/studenti nechtějí ukončit pracovní poměr/školní docházku, ale pozastavují plnění pracovněprávních povinností 3) stávka představuje dohodnutý skupinový projev zaměstnanců/studentů – jednotlivec nemůže vést individuální stávku; k přerušení práce/studia dochází kolektivně a najednou větším počtem zaměstnanců/studentů 4) stávka se někdy využívá jako forma nátlaku na vládu s cílem změnit její politický směr Ach, wikipedie. Díky, že tu jsi.

Tedy. Studenti NEMŮŽOU stávkovat o víkendu, protože by to nedávalo smysl. Vážně. Prosím vás, už jste slyšeli o někom, kdo stávkuje v neděli? Kdyby jsme všichni, ať už studenti nebo pracovníci, stávkovali v době, kdy máme volno, jaký to má smysl? Ano, přesně tak. Žádný. Ideální stávka totiž funguje tak, že lidi nepracují, obchody jsou zavřené, vše stojí na svém místě. Takhle stojí pak i ekonomika, která se za normálních okolností točí, a koho se to nejvíc dotkne? Státu a státního rozpočtu. Jedině takhle si totiž státní orgány můžou uvědomit, že něco není v pořádku. Protože jim chybí peníze.

“Víš, že v Čechách nechápou proč studenti nemůžou stávkovat v sobotu?” “WTF?”

Další věc je, že tato stávka se netýkala pouze České republiky, ale celého světa. Mladí studenti demonstrovali asi ve stovce států ve všech možných i nemožných městech. Tudíž by to asi ani nedávalo smysl stávkovat jiný den, než zbytek světa.

Užitečný graf vysvětlující princip celosvětové stávky

A proč by měli stávkovat mladí studenti středních a vysokých škol? Protože tak tomu bylo vždycky. A jak říká moje skoro tchýně: “Protože studenti na to mají čas. Protože je to jejich doba. Mají ještě svoje vize a svoje názory. Jsou nezkažení systémem. Jsou to ještě ti snílkové.” A je to pravda. Kdy jindy máme demonstrovat, než teď? Až ztratíme ten mladý elán? Až budeme mít děti, práci? Až budeme v důchodu?

Byť i to je očividně možnost (zdroj: imgur.com)

Ne. Děje se to teď. Teď je naše doba. Je čas rozhodovat o naší budoucnosti. Je čas jít vpřed.

#NenechmeToTak

Sdílej a sleduj pomocí:
error

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *